Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investiční výdaje

11.1.2017 08:41

Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to ve středu konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 procent a za loňský rok získaly asi 50 procent. Výdaje by se měly zvýšit asi o tři procenta na 450 miliard dolarů.

Londýn 11. ledna (ČTK) - Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to dnes konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 procent a za loňský rok získaly asi 50 procent. Výdaje by se měly zvýšit asi o tři procenta na 450 miliard dolarů (11,5 bilionu Kč).

Po dvou letech prudkého propadu ale celkový objem investic zůstane stále asi 40 procent pod úrovní roku 2014, poznamenala Wood Mackenzie.

Geograficky se bude investiční aktivita silně lišit. Nejvýraznější nárůst firma čeká u těžby z břidlicových zdrojů v USA, která je relativně levná a flexibilní a v některých případech tam doba nutná k zahájení těžby trvá jen půl roku. Prudký nárůst těžby břidlicové ropy byl hlavním faktorem propadu cen od roku 2014 a tato produkce také v minulých letech propadu cen ztratila nejvíce.

V letošním roce analytici Wood Mackenzie čekají v USA nárůst břidlicové těžby o devět procent na čtyři miliony barelů denně.

Wood Mackenzie odhaduje, že ceny ropy se letos zvýší v průměru na 57 dolarů za barel. Do roku 2020 se postupně dostanou až na 85 dolarů, neboť globální produkce bude v důsledku dvou let citelných škrtů investic nadále klesat a dostane se pod úroveň poptávky.

Celkově byly ropné společnosti schopny za poslední roky pod tlakem poklesu cen dál podstatně snižovat náklady rozvoje ložisek. Od roku 2014 tyto náklady klesly o 20 procent a letos by se měly snížit o dalších pět procent. Díky tomu začala být zisková řada nových projektů, včetně nákladnějších projektů podmořské těžby ve velkých hloubkách.

Wood Mackenzie předpovídá, že počet konečných rozhodnutí o investicích do projektů se zdroji nad 50 milionů barelů ropy nebo jejího energetického ekvivalentu se letos více než zdvojnásobí na 20 až 25. Loni bylo těchto projektů pouze devět.

Na výpis všech článků