Airbus loni zvýšil odbyt, opět však zaostal za Boeingem

11.1.2017 11:10

Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil odbyt o osm procent na 688 letounů a snadno překročil svůj vlastní plán. Pátým rokem po sobě nicméně zaostal za svým americkým konkurentem Boeing, který dodal zákazníkům o 60 strojů více a zůstal největším výrobcem a dodavatelem letounů na světě.

Paříž 11. ledna (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil odbyt o osm procent na 688 letounů a snadno překročil svůj vlastní plán. Pátým rokem po sobě nicméně zaostal za svým americkým konkurentem Boeing, který dodal zákazníkům o 60 strojů více a zůstal největším výrobcem a dodavatelem letounů na světě. Airbus ale dnes také uvedl, že díky silnému růstu objednávek v závěru roku znovu překonal svého hlavního soupeře co do počtu zakázek.

Airbus původně odhadoval, že loni dodá zákazníkům přes 650 letadel. Finanční ředitel společnosti později stanovil neoficiální cíl na více než 670 letounů.

Airbus ale za loňský rok získal nové zakázky na 731 letounů. Boeing minulý týden oznámil, že jich přijal 668, což bylo 80 letadel pod plánem, uvedla agentura Reuters.

Airbus přitom takřka polovinu loňských zakázek, konkrétně 321, zaúčtoval až v posledním měsíci roku. Mezi ně patří dohoda o prodeji zhruba stovky letounů íránskému přepravci IranAir.

Na výpis všech článků