Evropské akcie ve čtvrtek vesměs stoupaly, německý index DAX posunul historické maximum nad 13 000 bodů

12.10.2017 18:00

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy ve čtvrtek povětšinou stoupaly. Investoři vstřebávali především zprávu o tom, že jednání Londýna s Bruselem o podmínkách brexitu narazila na mrtvý bod.

Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se dlouho pohyboval v červených číslech, v závěru seance se ale vyšplhal nad nulu a uzavřel se ziskem 0,03 % na 390,28 bodu.

Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 připsal 0,3 %, francouzský CAC 40 ale uzavřel se ztrátou 0,03 %. Německý benchmark DAX se poprvé v historii přehoupl přes 13 000 bodů, nakonec však zakončil obchodování jen se ziskem 0,09 % na 12 982,89 bodu.

Investory láká relativně atraktivní hodnota německých akcií a optimismus ohledně dalšího ekonomického růstu, napsala agentura Reuters. Německý akciový trh je největší z akciových trhů v eurozóně. Jeho hodnota činí 1,2 bilionu eur. Od začátku roku DAX stoupl již o 13 %. Součástí německého indexu jsou převážně firmy zaměřené na vývoz. DAX je nyní na nejlepší cestě vykázat celoroční zisk již šestý rok za sebou.

Nejvíce se dařilo sektoru turistického ruchu, který povzbudila zpráva o chystané a později také podepsané dohodě německé letecké společnosti Lufthansa o převzetí značné části byznysu insolventního dopravce Air Berlin. Lufthansa v reakci na to stoupla o 2,3 %. Akcie konkurenta Air Berlin, firmy easyJet, se vznesly dokonce o 2,48 %.

Také sektor základních surovin patřil ke čtvrtečním vítězům. Uzavřel se ziskem 0,7 %, povzbuzen vzestupem cen kovů, zejména niklu a mědi.

Z jednotlivých emisí si solidní zisk připsaly akcie prodejce rozváženého jídla Just Eat (+6,5 %), jemuž antimonopolní úřady povolily převzetí konkurenta Hungryhouse.

Britská luxusní značka Burberry vystoupila na nejvyšší hodnotu za 30 měsíců a mediální skupina Sky připsala 1,42 % poté, co vykázala nárůst tržeb.

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích 

Na výpis všech článků