Schodek slovenského rozpočtu má klesat pomaleji

11.10.2017 13:23

Slovenská vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který ve srovnání s dosavadními plány koaliční vlády premiéra Roberta Fica počítá s pomalejším ozdravováním státních financí.

Deficit veřejných financí má v roce 2018 klesnout na historicky nejnižší hodnotu odpovídající 0,83 % hrubého domácího produktu (HDP) z letos původně plánovaných 1,29 HDP (podle nejnovějšího odhadu ministerstva financí letošní schodek kvůli výdajům na dopravní infrastrukturu a zdravotnictví dosáhne 1,63 HDP).

Nynější Ficova vláda ještě letos na jaře počítala s tím, že veřejný schodek v příštím roce dosáhne jen půl procenta HDP a že o rok později země zaznamená vyrovnaný rozpočet. Nejnověji slovenská koalice počítá s vyrovnaným rozpočtem až v roce 2020. Opakované odkládání tohoto cíle vládami v posledních letech kritizovali ekonomové.

Schodek samotného státního rozpočtu na hotovostním principu podle předlohy dosáhne 1,97 miliardy eur, tedy zhruba stejnou hodnotu, jako je naplánována na letošní rok. Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samosprávy či systém zdravotního a sociálního pojištění.

Návrh rozpočtu počítá s tím, že většina ministerstev dostane přidáno. Naopak o téměř polovinu by měl klesnout rozpočet ministerstva dopravy, což podle předlohy souvisí s novým odhadem čerpání peněz z evropských fondů a spolufinancování projektů ze státního rozpočtu.

Slovenský státní rozpočet na rok 2018 vychází z předpokladu zrychlení tempa růstu ekonomiky na 4,2 %. Počítá s dalším poklesem nezaměstnanosti a se zrychlením růstu cen zboží a služeb.

Na výpis všech článků