Evropská komise navrhla rozdělit vznik společného pojištění vkladů do fází

11.10.2017 12:58

Trvající odpor členských zemí EU vůči návrhu na zřízení evropského systému pojištění vkladů (EDIS) se Evropská komise pokouší zlomit rozdělením věci do dvou fází. S plánem ve středu novináře seznámil její místopředseda pro finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů Valdis Dombrovskis.

S návrhem na společné pojištění vkladů přišla komise v listopadu 2015. Od té doby se o něm v EU neúspěšně vyjednává, námitky dosud znějí především z Berlína. Společné pojištění by mělo být jedním z pilířů vznikající evropské bankovní unie a zajistit, že na krachy bank nebudou doplácet daňoví poplatníci. Dombrovskis ve středu prohlásil, že cílem komise je prosazení bankovní unie ještě v nynějším funkčním období, tedy do jara 2019.

EDIS by měl doplňovat už nyní existující národní systémy, které zajišťují ochranu vkladů do 100 000 eur pro případ krachu banky.

Nyní komise přišla s návrhem na jeho rozdělení do dvou fází. V té první by systém jen poskytoval likviditu národním mechanismům pojištění vkladů v případě potřeby. Až ve druhé fázi by se přímo podílel na krytí ztrát, a ještě více tak rozvolňoval vazbu mezi bankami a státními financemi. Posun do druhé fáze by byl přitom podmíněn například prověrkou a vyhodnocením úrovně nesplácených úvěrů.

Komise ve středu upozornila, že potřeba bude nejspíš v této souvislosti také novela směrnice o národních systémech pojištění vkladů, která by měla postupovat souběžně se zřizováním EDIS.

Návrh mající odblokovat cestu k přijetí tohoto třetího pilíře bankovní unie ve středu Dombrovskis představil společně s některými dalšími záměry komise v této oblasti.

Na výpis všech článků