EU nevyplatí Moldavsku 28 milionů eur na podporu soudnictví

11.10.2017 19:15

Evropská unie nevyplatí Moldavsku poslední část půjčky ve výši 28 milionů eur, která měla v zemi podpořit reformu soudnictví. Vláda podle unijní delegace v Kišiněvu nesplnila požadované podmínky, uvedla ve středu agentura Reuters. Brusel také odložil výplatu další finanční pomoci, například dotací na úvěry a granty za 100 milionů eur.

Evropská unie je největším finančním podporovatelem bývalé sovětské republiky, v minulosti ale kvůli politickým zvratům a pomalému reformnímu procesu už výplatu půjček Kišiněvu několikrát pozastavila či úplně zmrazila. Základní podmínkou výplaty příspěvků je podle unie respektování demokratických procesů a právního státu.

"EU pečlivě sleduje reformní proces a zaznamenala, že moldavské úřady projevily nedostatečné úsilí reformovat soudnictví," uvedla delegace EU.

Moldavská ekonomika se vzpamatovává z hospodářské krize, která zemi zasáhla i v důsledku hospodářských sankcí a krize v Rusku, kde pracuje podstatná část obyvatel Moldavska. Země je navíc politicky rozdělená na dva tábory, jeden tvoří prozápadní vláda, jež usiluje o těsnější spolupráci s EU a s USA, druhý představuje prezident Igor Dodon, který chce Kišiněv vrátit do ruské sféry vlivu.

Na výpis všech článků