Absolventi na Slovensku podle studie nepokryjí volná místa

11.2.2019 13:40

Pracovní trh na pětimilionovém Slovensku bude do roku 2023 potřebovat více než 400 000 lidí, hlavně kvůli odchodu pracovníků do starobního důchodu. Absolventi škol tento výpadek pokrýt nedokážou, nedostatek pracovníků hrozí ve více sektorech ekonomiky. Vyplývá to z analýzy slovenského ministerstva sociálních věcí.

Většina ze zmiňovaného počtu pracovních příležitostí vznikne v příštích letech kvůli tomu, že do penze budou odcházet početné populační ročníky narozené v 50. letech. Absolventi podle analýzy pokryjí jen zhruba šest z deseti volných pozic.

Slovensko se podle odborníků postupně zařadí mezi státy s nejstarší populací, a to z toho důvodu, že dříve v zemi výrazněji klesla porodnost. Předloni byla poprvé polovina populace na Slovensku starší 40 let.

S největším nedostatkem pracovní síly na Slovensku se podle studie bude potýkat strojírenství. Chybět budou zřejmě i prodavači, zedníci, specialisté v oblasti informačních technologií a lidé v účetnictví. Naopak přebytek absolventů bude v sektorech hoteliérství, ekonomiky a managementu podniků, stejně jako v médiích.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nejnižší úrovně od vzniku státu v roce 1993, a to 5,04 procenta. Firmy na Slovensku v uplynulých letech upozorňovaly na nedostatek kvalifikované pracovní síly a začaly zaměstnávat více cizinců. Na konci loňska pracovalo na Slovensku přes 69 000 cizinců, což meziročně představuje nárůst o dvě pětiny.

Slovensko přitom za poslední rok opakovaně zmírnilo podmínky pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v nedostatkových pozicích v regionech s nízkou nezaměstnaností.

Na výpis všech článků