Export českých podniků do Íránu neroste podle očekávání, problémem je postoj USA

11.10.2017 15:27

Export českých podniků do Íránu a vzájemný obchod neroste zatím tak, jak se po uvolnění mezinárodních sankcí v lednu 2016 očekávalo. Komplikací je totiž postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zpochybňuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. Velkým problémem se ukazuje takřka nemožnost platebního styku, řekl ve středu na semináři na strojírenském veletrhu v Brně předseda představenstva České exportní banky (ČEB) Karel Bureš.

Trump má své rozhodnutí o jaderné dohodě sdělit do konce týdne. Není přitom vyloučené, že ji coby tvrdý kritik vypoví. Exportéři však doufají, že nikoli, což by bylo pro mezinárodní obchod příznivější. "Zatím má Írán mezinárodně status nespolupracující země. Přáli bychom si, aby byla cesta pro mezinárodní obchod ze strany USA uvolněna a my mohli financovat projekty českých firem v Íránu. Už jsme mohli například financovat stavbu železnice, ale nešlo to. A taky si nemůžeme dovolit dělat něco proti vůli USA," řekl Bureš.

Pokud USA jadernou dohodu nevypoví, má Česko cestu k růstu exportu a obchodu otevřenou. Po téměř 20 letech mají fungovat bilaterální vztahy znovu na úrovni velvyslanců. Český ambasador byl v Teheránu naposledy v roce 1994, íránský v Praze v roce 1998. Odešel kvůli nesouhlasu s kritickým vysíláním Radia Svobodná Evropa. Podle Hospodářských novin má být velvyslancem zkušený diplomat Svatopluk Čumba.

Konkrétní jméno sice na brněnském semináři nepadlo, náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek však uvedl, že "proces normalizace vztahů byl završen". Zmínil, že ministerstvo zahraničí společně s dalšími příslušnými ministerstvy udělalo bilaterální dohody o ekonomické spolupráci a proti dvojímu zdanění a jedná se o dohodě ochrany a podpory investic. "Nic nebrání tomu, aby se obchodní výměna posouvala dál," řekl Stašek.

Loni se export zvýšil o více než polovinu na téměř 1,5 miliardy korun, letos je odhadován na 1,9 miliardy korun. Loni se také v Teheránu otevřela kancelář agentury CzechTrade. Tamější trh je po dlouholetých mezinárodních sankcích podle ministerstva průmyslu a obchodu vyhladovělý. "Íránu se však nedaří získávat velké zahraniční investice, proto export neakceleruje podle dřívějších předpokladů," řekl náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.

Šance pro české exportéry jsou ve strojírenství, v chemickém a farmaceutickém průmyslu, ale také je například v rozvoji turistické infrastruktury.

Na výpis všech článků