Minimální mzda na Slovensku od ledna vzroste o desetinu

11.10.2017 14:14

Minimální mzda na Slovensku na začátku příštího roku stoupne o desetinu na 480 eur. Rozhodla o tom ve středu vláda. Nejnižší výdělek tak bude vyšší než v České republice, byť průměrná mzda v zemi pod Tatrami zaostává za ČR.

Nárůst minimální mzdy o 10,3 % z letošních 435 eur bude na Slovensku jedním z nejvýraznějších za poslední roky. V Česku minimální mzda od ledna stoupne o 1 200 korun na 12 200 korun.

Minimální mzdu pobírá na Slovensku jen zlomek zaměstnanců, její zvyšování má ale podle některých politiků obecně podpořit nárůst výdělků pracovníků v době ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly.

Platy na Slovensku jsou mnohem nižší než ve vyspělých zemích západní Evropy a zaostávají i za ČR. V druhém letošním čtvrtletí průměrná mzda na Slovensku dosáhla 944 eur, v ČR průměrný výdělek vzrostl na 29 346 Kč.

Podnikatelská aliance Slovenska dříve spočítala, že na zvýšení minimální mzdy na Slovensku získají na daních a povinných odvodech stát a systém veřejného zdravotního a sociálního pojištění více, než stoupne čistý výdělek pracovníka s minimální platem.

Na výpis všech článků