OPEC čeká příští rok vyšší poptávku po své ropě

11.10.2017 13:50

Organizace zemí vyvážejících ropu očekává v příštím roce vyšší poptávku po své ropě. Podle nejnovějšího odhadu bude svět příští rok potřebovat od kartelu 33,06 milionu barelů ropy denně, což je o 230 000 barelů denně více, než uváděla dosavadní prognóza OPEC. Kartel rovněž ve své pravidelné měsíční zprávě uvedl, že jeho dohoda o omezení těžby s dalšími producenty úspěšně snižuje nadbytek ropy na trhu.

Těžba 14 členů kartelu v září sice mírně stoupla, byla však pod prognózou poptávky, dodal OPEC. Kartel se nyní připravuje na setkání ve Vídni, kde má příští měsíc rozhodnout o další budoucnosti dohody o omezení těžby. Všeobecně se očekává, že dohoda bude dále prodloužena, napsala agentura Reuters.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od začátku letošního roku sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, v květnu však byla o devět měsíců prodloužena.

Na výpis všech článků