Aféra kolem japonské ocelárny odstartovala kontroly aut a vlaků

11.10.2017 18:18

Skandál kolem falšování údajů o kvalitě v japonské ocelárně Kobe Steel přiměl výrobce aut, vlaků a letadel ke kontrolám. Uvedl to ve středu zpravodajský server BBC. Kontroly mají odhalit, zda výrobky těchto podniků neobsahují podřadné materiály.

Svou produkci nyní prověřují například japonské automobilky Toyota, Nissan a Honda. Společnost Hitachi uvedla, že její nové vlaky sice obsahují materiály od firmy Kobe, úspěšně ale prošly přísnými testy. Americký výrobce letadel Boeing tvrdí, že v souvislosti se skandálem kolem ocelárny Kobe neodhalil žádné bezpečnostní problémy.

Kobe je třetí největší ocelárnou v Japonsku. Firma v neděli přiznala, že falšovala údaje o některých svých produktech tak, aby odpovídaly požadavkům zákazníků. Akcie podniku na přiznání reagovaly prudkým poklesem, tržní hodnota firmy během dvou dnů klesla o zhruba 1,6 miliardy dolarů.

Nedělní odhalení se týkalo výrobků z mědi a hliníku, které se používají při výrobě automobilů či letadel. Ve středu firma oznámila, že na falšování údajů narazila také u některých dalších produktů. Japonská vláda uvedla, že záležitost zkoumá a snaží se zjistit její možné bezpečnostní dopady.

Na výpis všech článků